MENÜ
×
Türkiye'nin en memnun müşterilerine sahip Sigorta Şirketi!
Hemen Teklif Al
Sigorta Teklifi Hattı 0850 346 34 44 0212 489 45 45
Teklif Formu
Kasko

Araç Kasko Sigortası Nedir?

Kasko hususi ve ticari aracınızı güvence altına alır. Sizi maddi zararlardan korur. Kasko Sigortası, tüm taşıtların ve özellikle hususi otomobillerin kaza durumunda meydana gelebilecek maddi hasarlarının araç sahibine geri ödenmesini sağlayan dar ve geniş olarak ikiye ayrılan ve aracı maddi teminat altına alan bir sigorta türüdür.

● Çarpma ve çarpışma
● Devrilme ve yuvarlanma
● Hırsızlık
● Aracın yetkisiz kişilerce park halindeyken çekilmesi
● Doğal Afetler


Yukarıda belirtilen olumsuz unsurlardan herhangi biri ile karşılaşılması durumunda kasko araç sahibini maddi olarak güvence altına almaktadır. Kasko, belirtilen durumlarda ödeme yapmamanızı sağlayan araçlarınızı güvence altına alan bir sigorta çeşididir.

Online Kasko Sigortası Nasıl Alınır?


Sigortasirketi.com.tr üzerinden online teklif alarak, kaskonuzu hızlı bir şekilde yaptırabilirsiniz. Kimlik bilgilerinizi ve aracınızın plakasını girmeniz yeterlidir. Böylece 30'dan fazla sigorta şirketinden teklif alabilir ve sizler için en uygun Kaskoyu yaptırabilirsiniz.Kredi Kartı ile Online Kasko Sigortası Alınır Mı?


Sigortasirketi.com.tr üzerinden sizler için en uygun teklifi bulduktan sonra, ister kredi kartı istersenizde banka kartınız ile ödemenizi online olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Kasko Sigortası Nasıl Hesaplanır?


Kasko hesaplanırken sürücünün yaşı, araç markası, modeli, sürücü ehliyet süresi, sürücünün mesleği ve daha önce kaza yapıp yapmadığı ile ilgili bilgiler baz alınarak hesaplanır.

Araç Kasko Sigortası Nedir?

İsteğe bağlı kara taşıtı sigortası türü olan kasko, sigortalıya ait araçta meydana gelebilecek maddi hasarlar konusunda yardımcı olur. Kasko sigortası aşağıdaki durumlarda devreye girer.

Kredi Kartı ile Online Kasko Sigortası Alınır Mı?

Sigortasirketi.com.tr ile online olarak telefon, tablet ve bilgisayar gibi internete bağlanan her türlü cihazdan kasko sigortası alabilirsiniz. Ödeme rahatlığı imkanımız ile banka kartı, kredi kartı, visa, master veya troy kart gibi hesap kartlarınızla ödeme yapmanız mümkün. Ayrıca kredi kartı ile ödeme yapan herkes için taksitli kasko sigortası kampanyasından da faydalanabilirsiniz.

Kasko Teminatları ve İndirimleri Nelerdir?

Kasko sigortası bulunan aracın, kara ya da demir yolunda kullanılabilen motorsuz veya motorlu araçlarla çarpışması sonucu meydana gelebilecek hasarlar bu teminat kapsamındadır.

Kasko sigortası bulunan aracın yanması sonucu oluşan hasar veya araç kaybı bu teminat ile güvence altına alınır.

Kasko sigortası bulunan aracın veya araç parçalarının çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi sonucu ortaya çıkan zararlar bu teminat ile kapsama alınır.

Kaskosu bulunan araca üçüncü kişiler tarafından verilen hasarlar, kasko sigortası kapsamındaki teminat güvence altındadır.

Kasko sigortalarının çok büyük bir kısmı yurt dışındada geçerlidir. Poliçeye eklenen yurt dışı geçerlilik teminatı, aracın yurt dışındada sigortalı sayılmasını sağlar. Yurt dışı teminatı sigorta poliçesine ek olarak seyahat edilecek gün kadarda teminat kapsamına alınabilir.

Grev, lokavt, kötü niyetli halk hareketleri (GLKHH) ve terör olayları sonucunda belirtilen hasarlar maddi olarak güvence altına alınır.

Deprem ve yanardağ patlaması sonucu oluşacak hasarları teminat ile güvence altına alır.

Toprak kayması, fırtına, yıldırım ve dolu gibi doğal afetler sonucunda oluşan hasarları güvence ile teminat altına alır.

Kısmi zararlarda ödenen hasar ücreti kadar sigorta bedelinde küçülme ortaya çıkar. Hasar ikame zeyili ile sigorta bedelinde yaşanan azalmalar önlenir, prim ödenmez ve zarardan önceki sigorta ücreti geçerli olur.

Halk arasında pert olarak tanımlanan araçlar zarar ödeme tarihindeki anahtar teslim ücreti tanzim edilir.

Kasko sigortası bulunan aracın sigorta poliçesi tarihince var olan hasar durumu kayıt altına alınır. Bir sonraki poliçe döneminde hasarsızlık indirimi uygulanır. Hasarsızlık durumu korundukça belirlenen yüzdeler doğrultusunda hasarsızlık indirimi yükselir.

Bazı kurum ve kuruluşlara özel olarak tanımlanan kasko sigortası ek indirimidir.

Kasko sigortasında birçok meslek grubuna farklı indirim türleri uygulanmaktadır. Bu meslek grupları öğretmen, kaymakam, vali, doktor, eczacı, asker, öğretim üyesi, yargı mensubu ve devlet memuru şeklindedir. Bu indirimler teklif detaylarında gösterilebilir.

Sigorta poliçesi tarafından belirlenen tarihler aralığında aracın hasar almamasına hasarsızlık indirimi denir. Gelecek poliçe tarihinde bu indirim %’lik dilim olarak poliçe sahibine uygulanır.

Araç sürücüsünün belirlenen kriterlere uygun olması halinde poliçe priminin düşmesini sebep olan bir indirim türüdür.

Kasko Fiyatları ve Hasarsızlık İndirimleri

Marka Model Yılı Model Araç Kasko Değeri
(Ortalama Araç Değeri)
Hasarsızlık İndirimi Kasko Fiyatı 2021
TOYOTA 2021 COROLLA 1.5 VISION MULTIDRIVE S 229.550 TL 0% 1.456,16 TL
FORD/OTOSAN 2020 TOURNEO COURIER KOMBI 1.5 TDCI 100 E6.2 TIT.PLUS 223.595 TL 30% 1.453,92 TL
RENAULT 2020 CLIO HB JOY 0.9 TCE 90 129.493 TL 40% 991,22 TL
VOLKSWAGEN 2019 GOLF 1.6 TDI BMT 115 DSG COMFORTLINE 274.816 TL 50% 1.280,64 TL
HONDA 2018 CIVIC SEDAN ECO ELEGANCE 1.6 (125) OV 257.925 TL 60% 1.518,74 TL
OPEL 2016 ASTRA NB 1.6 115 EDITION PLUS 153.283 TL 65% 628,27 TL
Kasko hasarsızlık indiriminin uygulanması için kasko her yıl yenilenmelidir. Bir kaza ya da hasar durumunda kasko kullanılıp poliçe bozulursa, araç sahibi bir alt kademedeki hasarsızlık indiriminden faydalanabilir. Fiyatlar sigorta şirketlerine ve teminatlara göre değişiklik gösterebilir.
Hasarsız
Geçirilen Yıl
Hasarsızlık
İndirimi (%)
Kasko Hasarsızlık İndirimi Uygulaması
0 - Kasko poliçesini ilk kez yaptıran sigortalı için hasarsızlık indirimi uygulanmaz.
1 30% İlk yılını hasarsız geçiren sigortalı için ilk kasko yenilemesinde %30 hasarsızlık indirimi uygulanır.
2 40% İkinci yılını hasarsız geçiren sigortalı için ikinci yıl kasko yenilemesinde %40 hasarsızlık indirimi uygulanır.
3 50% Üçüncü yılını hasarsız geçiren sigortalı için üçüncü yıl kasko yenilemesinde %50 hasarsızlık indirimi uygulanır.
4 60% Dördüncü yılını hasarsız geçiren sigortalı için dördüncü yıl kasko yenilemesinde %60 hasarsızlık indirimi uygulanır.
5 65% Beşinci yılını hasarsız geçiren sigortalı için beşinci yıl kasko yenilemesinde %65 hasarsızlık indirimi uygulanır.
Kasko hasarsızlık indiriminin uygulanması için kasko her yıl yenilenmelidir. Bir kaza ya da hasar durumunda kasko kullanılıp poliçe bozulursa, araç sahibi bir alt kademedeki hasarsızlık indiriminden faydalanabilir.

Kasko Sigortası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kasko isteğe bağlı olarak yapılan bir sigorta türüdür. Yapılması için herhangi bir yasal zorunluluk gerektirmemektedir. Zorunlu trafik sigortasında yer almayan doğal afetler ve ekstra teminatlar için yapılması tavsiye edilen bir sigorta çeşididir.

Kasko isteğe bağlı bir sigorta türü olmakla birlikte, trafik sigorta zorunlu olan türüdür yaptırılmaması durumunda çeşitli cezai işlemler ile karşı karşıya kalınabilir. Bunun yanı sıra kasko ve trafik sigortasında ki farklar aşağıda belirttiğimiz gibidir.
Trafik Sigortası
● Yaptırılması kanuni dayanaklara göre zorunludur
● Kaza durumunda karşı taraftaki hasarları karşılar
● Teminat limitleri devlet tarafından belirlenmektedir ve değiştirilemez
● Sigorta fiyatları şirketlere göre çeşitlilik gösterebilir ancak kapsama alanı değişmez
Kasko Sigortası
● Kişinin isteğine bağlıdır
● Kaza durumunda kasko sahibinin aracındaki hasarları güvence altına alır
● Sigorta teminatları poliçe sahibi tarafından belirlenir ve isteğe bağlı olarak kapsama alanı genişletilebilir
● Kasko sigortasının fiyatı poliçe kapsamına göre değişiklik gösterebilir

Kasko sigortasının teminatı poliçe sahibine veya sigortayı yapan şirkete göre değişkenlik göstermektedir. Genellikle sigorta şirketleri çarpma ve çalınma gibi durumlarda ek teminatlar sunar. Bu teminatların yanı sıra doğal afetlerin sebep olduğu durumlarda poliçe ek olarak teminat olarak gösterilebilir.

Kasko teklifi almak için aracın ruhsatının bulundurulması yeterlidir. Haricinde ekstra bir belgeye ihtiyaç duyulmaz.

Kaskosu bulunan aracın bir yıllık sigorta kapsamında hiçbir hasar almaması durumunda poliçeye ek olarak uygulanan indirime uygulanmasıdır. Örnek olarak ilk kez kasko yaptırıldıktan 12 ay sonra poliçe yenilenmesi yapılacağı zaman, %30 oranında hasarsızlık indirimi uygulanabilir. İlerleyen süre zarfında indirim oranı %60 oranına kadar çıkabilmektedir.

Hasarsızlık indiriminin bozulmadığı durumlardan biri rüculu hasarlardır. Rüculu hasarlar ise Kasko sahibinin aracının içinde bulunduğu kaza durumunda, sigorta sahibinin kusurunun bulunmamasıdır. Karşı tarafın kusurlu olması durumudur. Aracın camının yahut dikiz aynasının kırılması durumunda bir defaya mahsus olarak hasarsızlık indirimi bozulmaz. Ancak sigortalı kişinin kazada herhangi bir suçu olmadığını resmi belgeler ile ispatlaması istenebilir. Sadece bu şekilde hasarsızlık indirimi kaybedilmez.

Kasko sahibi kişi, yaptığı sigorta şirketi değişikliğinden dolayı olarak kazandığı hasarsızlık indirimi aynı şekilde devam eder. Süre en başından başlamış sayılmaz.

Aracın kasko değer bedeline katkı sağlayan bir listedir. Bu listede aracın bilgileri yani modeli, üretim yılı, markası gibi bilgiler yer almaktadır. Bu liste Türkiye Sigorta Birliği tarafından her ay yenilenmektedir. Kasko değer listesi, herhangi bir kaza durumunda sigorta şirketinin kaskoluya ödemesi gereken ücretin belirlenmesi için kullanılır.

Kasko değerinin hesaplanması için aracın marka,model ve tipi gibi bilgilere ihtiyaç duyulmaktadır. Türkiye Sigortalar Birliğinin belirlediği listeye göre aracın değerleri hesaplanır ve ona göre Kasko fiyatı hesaplanır.

Sigorta poliçesi yıllık olarak hazırlanır. Bu sebeple her yıl düzenli olarak yenilenmesi gerekir.

Kasko sigortası kapsamında olmayan ve ödeme alınamayacak işlemler aşağıda ki gibidir
● Savaş durumları iç savaş, istila, ayaklanma ve siyasi askeri olaylar sonucu meydana gelen durumlar
● Nükleer patlamalar ve bu patlama sonucunda radyoaktivite bulaşmaları
● Sigorta poliçesinde adı geçen aracın ehliyet sahibi kişi veya kişiler tarafından kullandığı esnada almış olduğu zararlar
● Kasko sahibi aracın Karayolları Trafik Yönetmeliği dışında alkol veya uyuşturucu kullanmış kişilerce kullanılıp kazaya karışması durumunda olan hasarlar
● Aracın ruhsatta belirtilenden daha fazla yük veya yolcu taşıması durumunda meydana gelebilecek hasarlar
● Terör eylemleri sonucunda oluşan eylemleri engellemek amacıyla, yetkili kurumlar tarafından bu eylemleri önlemek amacıyla yapılan müdahaleler sonucunda oluşan hasarlar

Kasko hasar ihbarı, yapılan bir kaza sonucunda oluşan zararın sigorta şirketine bildirilmesidir. Bu duruma hasar talebi de denir. Hasar talebi oluşturmak için kazanın gerçektiği alanda fotoğraf çekimi yapılması gerekmektedir. Sonrasında kazaya ait tutanak tutulur. Tutanak yetkili sigorta şirketine yapılarak hasar ihbarı yapılır. Hasar ihbarı yapabilmek için gerekli evraklar bu şekilde sıralanır. ● Poliçenin Fotokopisi
● İfadeler
● Görgü tanığı tutanağı
● Kaza Tespit Tutanağı
● Alkolmetre raporu
● Hasarı gösteren fotoğraf
● Araç sürücülerinin ehliyet fotokopileri
● Araçta rehin veya ipotek var ise bankadan alınacak olan belgeler
Her sigorta şirketi farklı belgeler temin edilmesini istemektedir. Bu sebeple ihbar yapılmadan önce sigorta şirketinin aranması gerekmektedir.

Kasko olarak dörde ayrılır bunlar; dar kasko, genişletilmiş kasko, kasko ve tam kaskodur. Kasko ürünlerinin çeşitlendirilmesinin sebebi ise teminatlarının farklı olmasıdır. Dar kasko ana teminatlardan yalnızca bir kaçını sağlar. Kasko ise sigortanın ana teminatlarının tamamını kapsar. Genişletilmiş kasko sigortasının genel teminatlarına ek olarak kullanıcının belirlediği teminatlarıda maddi olarak güvence altına alır. Tam kasko ise genişletilmiş kaskonun yanı sıra ana teminatları ve ek sözleşmeden doğan durumlarıda teminat altına alır.

Araç değiştirilmesi durumunda, bu zamana kadar kazanmış olduğu hasarsızlık indirimi devam eder. Yeni araç alındığında takdirde de hasarsızlık indirimi devam eder.

Anlaşmalı Sigorta Şirketleri

Türkiye'nin en büyük ve prestijli 30 sigorta şirketinden aynı anda 3 dakikada içerisinde teklif alıp karşılaştırabilirsiniz. Bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en uyumlu sigortayı hemen almak için teklif formumuzu doldurun.
Acıbadem Sigorta
Ak Sigorta
Anadolu Sigorta
Allianz Sigorta
Ankara Sigorta
Atlas Mutuel Sigorta
Axa Sigorta
Corpus Sigorta
Demir Sigorta
Eureko Sigorta
Gig Sigorta
Gri Sigorta
Generali Sigorta
Groupama Sigorta
HDI Sigorta
Koru Sigorta
Neova Sigorta
Orient Sigorta
Ray Sigorta
Sompo Sigorta
Şeker Sigorta
TMT Sigorta
Türkiye Sigorta
Türk Nippon Sigorta
Unico Sigorta
Quick Sigorta
Zurich Sigorta

Sigortasirketi.com.tr Avantajları

Türkiye'nin en iyi 30 sigorta şirketinin birçok sigorta paketi arasından
en uygun tekliflere ulaşmanızı sağlıyoruz!
Anlaşmalı Sigorta Şirketleri
30+ Farklı
Sigorta Şirketi
İndirimli Sigorta
Özel
İndirimler
Hızlı Teklif
İnternet üzerinden
3 dakikada satın alın
7/24 Destek
7/24
Hasar Destek

Kampanyalar ve Haberler

KASKO TEKLİFİ AL