MENÜ
×
Türkiye'nin en memnun müşterilerine sahip Sigorta Şirketi!
Hemen Teklif Al
Sigorta Teklifi Hattı 0850 346 34 44 0212 489 45 45
Teklif Formu
Dask

DASK Sigortası Nedir?

DASK (Doğal Afetler Sigortalar Kurumu) Mecburi Deprem Sigortası; depremin ve deprem sonucu meydana gelen hasarların su taşkını, patlama, ile yer kaymasının direk olarak sebep olacağı maddi ziyanları, sigorta poliçesinde belirtilen sınırlar doğrultusunda telafi eden bir sigorta çeşididir. Zorunlu Deprem Sigortası yaptırdığınız takdirde eviniz bir kısmı yada tamamı hasar gördüğünde koruma altına alınır. DASK sigortanızı yaptırmadığınız takdirde bundan yararlanmanız mümkün değildir

Deprem Sigortası Ne Kadar?


DASK (Deprem Sigortası) ücretleri “Zorunlu Deprem Sigortası Tarifesine ve Talimatlarına göre belirtilmektedir. DASK fiyatı hesaplanırken bina yapısı tarzı, bina inşaat yılı, toplam kat ve daire metrekaresi gibi bilgiler göz önünde bulundurulmaktadır. DASK fiyatları, sigorta şirketlerine yahut acentalara göre belirlenmemektedir. Sigortasirketi.com.tr’den online dask fiyatınızı öğrenerek eviniz için çıkan fiyatı görüp satın alma işleminizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

DASK Nasıl Yaptırılır?


DASK yani Zorunlu Deprem Sigortanızı, Sigortasirketi.com.tr üzerinden zaman kaybetmeden kolayca yaptırabilirsiniz. DASK fiyatları, sigorta şirketlerine göre belirlenmediğinden dolayı sadece gerekli alanları doldurarak anında teklif alıp sigortanızı yaptırabilirsiniz.

DASK Teklifi Nasıl Alınır?


Kasko sigortası fiyatları hesaplanırken aracın markası, modeli, üretim yılı ve plakası ile sürücünün ehliyet süresi, daha önce kaza yapıp yapmadığı ve mesleği dikkate alınır. Kasko sigortasında çarpışma gibi ana teminatlara ek olarak sel ve su baskını gibi ek teminatlar da bulunur. Seçilen teminatlara ve anlaşılmak istenen sigorta şirketine göre kasko sigortasının fiyat hesaplaması değişiklik gösterebilir. Buna ek olarak hasarsızlık indirimi de %65’e kadar daha uygun fiyatlı kasko sigortası teklifi alınmasına yardımcı olabilir.

DASK Fiyatları

İL DASK Fiyatları
İSTANBUL 180,94 TL
ANKARA 90,15 TL
İZMİR 238,38 TL
KOCAELİ 238,38
BURSA 206,78 TL
SAKARYA 238,38 TL
KONYA 46,86 TL
ANTALYA 103,17 TL
TEKİRDAĞ 139,85 TL
ESKİŞEHİR 153,18 TL
BALIKESİR 160,61 TL
ADANA 110,19 TL
MUĞLA 160,59 TL
AYDIN 191,9 TL
MALATYA 256,76 TL
İÇEL 65,94 TL
KAYSERİ 87,69 TL
GAZİANTEP 99,17 TL
ÇANAKKALE 202,34 TL
Tablodaki DASK fiyatlar hasarsızlık veya diğer şartlar altında değişebilir, Temmuz 2021'de Sigortasirketi.com.tr’den alınan tüm fiyat tekliflerinin medyan (gerçek fiyatların sıralamasında tam ortadaki tutarlar) değerleridir. Fiyatlar konutun metrekaresi, bulunduğu bölgenin deprem riski ve illere göre değişebilir.
Hasarsız
Geçirilen Yıl
Hasarsızlık
İndirimi (%)
Kasko Hasarsızlık İndirimi Uygulaması
0 - Kasko poliçesini ilk kez yaptıran sigortalı için hasarsızlık indirimi uygulanmaz.
1 30% İlk yılını hasarsız geçiren sigortalı için ilk kasko yenilemesinde %30 hasarsızlık indirimi uygulanır.
2 40% İkinci yılını hasarsız geçiren sigortalı için ikinci yıl kasko yenilemesinde %40 hasarsızlık indirimi uygulanır.
3 50% Üçüncü yılını hasarsız geçiren sigortalı için üçüncü yıl kasko yenilemesinde %50 hasarsızlık indirimi uygulanır.
4 60% Dördüncü yılını hasarsız geçiren sigortalı için dördüncü yıl kasko yenilemesinde %60 hasarsızlık indirimi uygulanır.
5 65% Beşinci yılını hasarsız geçiren sigortalı için beşinci yıl kasko yenilemesinde %65 hasarsızlık indirimi uygulanır.
Kasko hasarsızlık indiriminin uygulanması için kasko her yıl yenilenmelidir. Bir kaza ya da hasar durumunda kasko kullanılıp poliçe bozulursa, araç sahibi bir alt kademedeki hasarsızlık indiriminden faydalanabilir.

DASK Sigortası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

DASK, depremin ve doğal afetlerin verdiği maddi olarak oluşan hasarın, %2’sine kadar olan tutarı ve belirlenen limitler doğrultusunda üzerini karşılar. Yani ilgili evin bedeli 200 bin TL olarak belirlenmişse evde 4 bin liraya kadar olan zararı DASK sahibi öder. Üzeri ve belirlenen limitlere doğrultusunda ki zararı ise DASK karşılar.

DASK sigortası ev sahibi veya kiracı tarafından yapılabilir. Ancak her durumda poliçe ev sahibine iletilir.

● Dask yaptıracak kişinin kimlik bilgileri
● Dask sahibinin cep numarası
● Sigortalatılmak istenen konutun adresi
● Tapu bilgileri
● Sigortalatılmak istenen konutun yaşı ve yapılış yılı
● Konutun kat sayısı
● Konutun hasar bilgileri
● Binanın kullanım şekli
● Brüt yüzölçümü bilgileri

Zorunlu DASK sigortası;
● Kamuya ait
● Köy yerleşimi içerisinde bulunan
● Ticari ve sinai amaçlar için kullanılan konutlar (iş hanı, iş merkezi, eğitim merkezleri)
● İnşaatı henüz bitmemiş olan yapılar
● Tapu ve özel mülk kaydı bulunmayan arazi ve tarlaların üzerine inşaa edilmiş konutlar
● Kullanıma uygun olmayan harap halde bulunan veya yıkıntı halinde bulunan konutlar

DASK sigortasının geçerlilik süresi 1 yıl olarak hesaplanmıştır. Poliçenin ise süresi dolmadan yenilenmesi gerekmektedir.

Poliçenin süresi dolmasına yakın süre zarfında onlıne olarak DASK teklifinizi alıp konutunuzu yeniden güvence altına alabilirsiniz.

DASK sigortasında her yıl belirlenen inşaat maliyetleri incelenerek azami olarak teminat belirlenir. Teminat tutarı tespit edilerek mevcut konutun yeniden inşası göz önünde bulundurulur. Poliçe sahibinin alacağı teminat ise konutunda yüzölçümüne ve yapı tarzına göre belirlenir. Konutun değeri eğer DASK sigortasında verilen limiti aşıyorsa konut sigortası yaptırabilirsiniz.

Ülkemizin sınırları içerisinde bulunan her konutun 10 haneli bir numarası mevcuttur. Bu numara DASK sigortasını kolaylaştırmak amacı ile kullanılır.

Eviniz devir edildiği zaman, DASK sigortası üzerinde ki menfaat sahibi de değişir. Ev sahibi değiştiği takdirde DASK üzerinde ki isim değişir ve DASK devam eder. Yeni ev sahibinin DASK yaptırılmasına gerek kalmaz. Konutun satış işlemi sırasında sözleşmenin tapu müdürlüğüne belirtilmesine yeterlidir.

DASK tazminatı almaya hak kazanmanız için depremin ardından 15 gün süre zarfında hasarın sigorta şirketine bildirilmesi gerekmektedir. Hasar bildirimi yapıldıktan sonra binanın incelenmesi ve hasarın raporlanması için hasar tespit uzmanı adresinize gelir. Belirlenen hasarın önlenmesi için gerekli olan hasar ve bu duruma bakılarak tazminat tutarı belirlenir ve ilgili belgede belirtilir. Belirlenen tutar, ikamet ettiğiniz bölgedeki bankaya DASK tarafından bir ay içinde hesabınıza yatırılır. Hasar raporunuz ve tazminatı, kimliğiniz ve primini ödediğiniz DASK poliçeniz ile ilgili bankadan temin edebilirsiniz.

Dask sorgulama e-devlet kapısı üzerinden yapılabilir. E-devlet platformuna giriş yaptığınızda ‘’DASK poliçe sorgulama’’ bölümüne girerek detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

DASK sigortası zorunlu bir sigorta türü olduğu için iptal edilemez. ‘’ Sigortanın Beyan Yükümlülüğü’’ ve iptalleri belirlenerek iptal edilebilir.
● Savaş, istila, ayaklanma ve iç savaş gibi nedenlerden dolayı konutta belirlenen zararlar,
● Nükleer patlamalar, Nükleer savaş, Nükleer sızıntılar ve tüm bunların gerektirdiği, tedbirler ve önlemler sonucunda oluşan zararlar,
● Kamu ve gerekli otoriteler kapsamında sigortalı araçta yapılabilecek tasarruflar ile oluşacak zararlar
● Sigorta poliçesinde adı geçen birey haricinde aracı kullanan kişinin sürücü belgesi olmadığı zaman almış olduğu zararlar,
● Sigortalı aracın, alkol yahut uyuşturucu kullanmış kişi tarafından kullanıldığı sırada oluşabilecek zararlar
● Sigortalı araç ruhsatında, yük ve yolcu taşıma kapasitesinden çok daha fazla yolcu yada yük taşıması durumunda meydana gelen zararlar,
● Tedavi yada yardım sebebi ile can güvenliği olmaması sebebi ile, aracın sürücü belgesi (ehliyeti) bulunmayan kişi veya kişiler tarafından kullanılması durumunda yahut belirtilen sınırlar dışında alkol alan kişinin yaptığı kazalar karşısında sürücü kimliğinin tespitini engellemek amacıyla sürücünün kaza yerinden kaçması durumu,
● Terör faaliyetleri ve zarar vermek amacı ile oluşan; eylemleri engellemek sebebiyle yetkili organlar tarafından oluşturulan müdahaleler sırasında oluşan biyolojik/kimyasal zehirlenme veya bulaşma sırasında oluşan tüm zararlar.
● Sigortalı aracın bozulması veyahut hasar görmesi sebebiyle zorunlu olarak taşınması durumunda meydana gelen sigorta teminatı karşılığında zararlar ve aynı nedenler ile aracın yolculuk yapan gemiler, yolculuk yapan trenler tarafından taşınması sırasında meydana gelebilecek zararlar hariç bırakılarak diğer kara, deniz , hava araçları tarafından taşınması kapsamında zarar görebilecek hasarlar.

● DASK 125 hattına ● DASK yetkili web sitesinde bulunan ‘’Online Hasar İşlemleri’’ kısmına ● DASK sigortanızı düzenleyen şirkete bildirebilirsiniz. Hasaranızı bildirmeniz gerektiği durumunda ise beyan etmeniz gerekenler aşağıda listelenmiştir. ● TC Kimlik numaranız ve DASK poliçe numaranız ● Tapu bilgileriniz ● Hasar gören konutun adresi ● Sigortalı kişinin iletişim bilgileri ● Eğer var ise belirtilen yapının diğer sigortalarına dair bilgiler

DASK ödemesi yılda bir sefere mahsus peşin olarak ödenir. Sigortasirketi.com.tr’ye yaptığınız ödeme Doğal Afetler Sigortalar kurumuna ödenir.

Anlaşmalı Sigorta Şirketleri

Türkiye'nin en büyük ve prestijli 30 sigorta şirketinden aynı anda 3 dakikada içerisinde teklif alıp karşılaştırabilirsiniz. Bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en uyumlu sigortayı hemen almak için teklif formumuzu doldurun.
Acıbadem Sigorta
Ak Sigorta
Anadolu Sigorta
Allianz Sigorta
Ankara Sigorta
Atlas Mutuel Sigorta
Axa Sigorta
Corpus Sigorta
Demir Sigorta
Eureko Sigorta
Gig Sigorta
Gri Sigorta
Generali Sigorta
Groupama Sigorta
HDI Sigorta
Koru Sigorta
Neova Sigorta
Orient Sigorta
Ray Sigorta
Sompo Sigorta
Şeker Sigorta
TMT Sigorta
Türkiye Sigorta
Türk Nippon Sigorta
Unico Sigorta
Quick Sigorta
Zurich Sigorta

Sigortasirketi.com.tr Avantajları

Türkiye'nin en iyi 30 sigorta şirketinin birçok sigorta paketi arasından
en uygun tekliflere ulaşmanızı sağlıyoruz!
Anlaşmalı Sigorta Şirketleri
30+ Farklı
Sigorta Şirketi
İndirimli Sigorta
Özel
İndirimler
Hızlı Teklif
İnternet üzerinden
3 dakikada satın alın
7/24 Destek
7/24
Hasar Destek

Kampanyalar ve Haberler

SİGORTA TEKLİFİ AL